جاری سازی استراتژی

کارکرد جاری سازی استراتژی ها

بعد از برنامه­ ریزی استراتژیک و تنظیم اسناد استراتژیک با واقعیتی بس تلخ روبرو می­شوند: واژه­ های نوشته شده بر روی یک کاغذ، یک سازمان را دگرگون نمی­کند! مطالعات نشان می­دهد که بیش از ۷۰ درصد علت شکست استراتژی‌ها در مرحله پیاده‌سازی آن­ها نهفته است. در اکثر موارد یعنی ۷۰%، مشکل واقعی استراتژی بد نیست بلکه مشکل، اجرای بد است. در اکتبر ۲۰۰۷، تونی هیوارد مدیر ارشد اجرایی جدید بیتریش پترولیوم با صراحت عنوان کرد: مساله ما تدوین استراتژی نیست، بلکه جاری سازی آن است.

در صورت عدم جاری سازی استراتژی ها، برنامه­ریزی استراتژیک در حد یک بازی فکری تنزل خواهد یافت، چرا که استراتژی بدون پیاده شدن قادر به تغییر وضع سازمان نیست. نتایج یک تحقیق نشان می­دهد که از نظر مدیران توانایی اجرای استراتژی به مراتب مهم­تر از کیفیت خود استراتژی است. شاید به همین خاطر باشد که بسیاری از متفکرین انگشت اشاره خود را به سمت جاری­سازی استراتژی نشانه رفته­اند:

بسیاری از ما شاهد استراتژی­هایی بوده ایم که هیچ­گاه پیاده نشده اند و یا در کشاکش رویارویی با ناهمواری­های داخلی و محیطی از پیشروی باز مانـده­اند. این شرایـط برای هیچ کس مطلوب نیست ولی به هرصورت اتفاق افتاده و هنوز هم می­افتد، چرا؟ زیرا جاری­سازی استراتژی دنیایی پیچیده و بزرگ است که باید آن را به خوبی دنیای برنامه ریزی استراتژیک شناخت. استفاده از چند اصل ساده و چندین تکنیک بدون داشتن یک چارچوب جامع و ساخت­یافته کاربردی ره به­جایی نخواهد برد.

سه دیدگاه مختلف در مورد جاری سازی استراتژی

جاری سازی استراتژی بر مبنای اجرایی کردن استراتژی ها (تبدیل استراتژی به برنامه­ها و اقدامات عملیاتی و بودجه)

جاری سازی استراتژی بر مبنای اجراپذیربودن استراتژی ها (پذیرش استراتژی توسط متغیرهای زمینه­ای سازمان مانند تناسب فرهنگ، سیستم­ها و ساختار با استراتژی)

جاری سازی استراتژی بر مبنای اجرای استراتژی ها (مدیریت تحقق استراتژی­ها بر اساس مدیریت دگرگونی­های استراتژیک)

علی رغم این که این سه دیدگاه با هم تفاوت­های جدی دارند اما می­توانند مکمل یکدیگر باشند. مدل پوینت، پیوند این سه دیدگاه است و توانسته است این سه دیدگاه را تبدیل به مدل کاربردی ساخت یافته، جامع و صورتی گام به گام کند.